دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 نحوه پوشش اخبار شبکه های سیما با تأکید بر شرایط سیاسی و خصوصاً انتخابات

قسمتی از متن پایان نامه :

چگونگی شکل­گیری جناح چپ و راست در بعد از انقلاب اسلامی ایران:

نیروهای انقلابی در جریان مبارزات مردم در طیف وسیعی به رهبری امام خمینی (ره) واد صحنه شدند. روشنفکران مذهبی، لیبرال­ها، روحانیون و توده­ی مردم در این جبهه متحد تأثیر­آفرینی می­کردند. پیروزی انقلاب اسلامی سرفصل تازه­ای در بحث جناح­بندی سیاسی را باز نمود. تا قبل از انقلاب جناح­های عمده را می­بایست در طیف “سلطنت­خواه” و “مشروطه­خواه” در رأس قدرت و در داخل جامعه نیز معارضین و مخالفین رژیم در قالب روحانیت، جنبش­های چریکی و محافل روشنفکری پیدا نمود. اما بعد از انقلاب جناح­ها و طیف­بندی­ها تنوع بیشتری در قالب­های جدید پیدا نمود.

تا پیش از برکناری “ابوالحسن بنی صدر”، اولین رییس جمهوری ایران در اول تیرماه 1360، جناح­های سیاسی در نظام جمهوری اسلامی به جریان­های “اسلامی” و “ملی” تقسیم می­گردید. پس از برکناری وی جناح­های جدیدی معروف به چپ و راست در درون جریان­ اسلامی شکل گرفت و ظهور پیدا نمود. (عصر ما، بهمن 73: 2)

بعد از پیروزی انقلاب با تاًسیس حزب “جمهوری”، رهبر انقلاب خاوستار عضویت همه­ی نیروها، گروه­ها و طیف­ها در این حزب به مقصود اتحاد و جلوگیری و تفرقه گردید. اما این استراتژی هم نتوانست از اختلاف سلیقه­های محتلف جلوگیری نماید و حتی اختلافات و بروز “چپ” و “راست” آغاز در دو تشکل مهم یعنی”سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی” بروز پیدا نمود.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی متشکل از هفت گروه بود که به مبارزه مسلحانه علیه رژیم اعتقاد داشت. تا قبل از تأسیس “حزب جمهوری اسلامی” این تشکل، مهم­ترین عرصه نیروهای انقلابی بود و در حقیقت جرقه­های فکر جناح راست و چپ از دل این سازمان زده گردید. اولین جرقه اختلافات بلافاصله بعد از تشکیل این سازمان نمود پیدا نمود که مهم­ترین آنها در مورد انتشار اطلاعیه به مناسبت روز کارگر و صدور بیانیه به مناسبت شهادت دکتر علی شریعتی بود.

اما در کنار این مسائل، مهم­ترین اختلافی که منجر به شفافیت جناح­های راست و چپ در درون سازمان گردید که بعدها به عرصه اقتصادی هم کشیده گردید، مسئله نماینده امام در “سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی” بود. امام راحل در بهار 1358 دو نماینده یعنی آیت الله مرتضی مطهری(ره) و آقای حسین راستی کاشانی را برای سازمان معرفی نمود که پس از شهادت مطهری، کاشانی تنها نماینده امام در این سازمان گردید که موافق با افکار آیت الله محمدحسین بهشتی و آیت الله مرتضی مطهری نبود و نوآوری را ناشی از محافل روشنفکری در سازمان می­دانست.

یکی از بحث­هایی که به نوعی سرآغاز اصلی مناقشات جناحی گردید، مسئله اصلاحات ارضی، قانون کار و بند موسوم به “ج” بود که در سال 1360 نمود پیدا نمود.

به هر حال پدید آمدن مرزبندی­های جدید و علنی سیاسی و فکری، میان نیروهای خودی داخل نظام بود؛ این مرزبندی که در آغاز بیشتر در بنای فکری اقتصادی نمو عینی­تری یافته بود، رفته رفته به یک مرزبندی و جناح­بندی عیان که دامنه­ی آن تا سطح نیروهای رده پایین­تر و حتی داخل جامعه کشیده شده، مبدل گشت. اوج این اختلاف در زمینه اقتصادی بود که با روی کار آمدن دولت “سید حسین موسوی” تشدید پیدا نمود. طیف چپ با در نظر داشتن اوضاع کشور به ویژه جنگ تحمیلی تحت تأثیر اندیشه­های چپ معتقد به اقتصاد وابسته و دولتی بود و پیش روی جناح راست با در نظر داشتن احکام الهی و اولیه و استدلالات خود به اقتصاد باز و آزاد اعتقاد داشت. (ظریفی نیا، 1378: 60)

بدین ترتیب دیدگاه­های جناح­های راست و چپ از بطن پیروزی انقلاب اسلامی بروز پیدا نمود و به تدریج در دل این طیف­ها بنا به شرایط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، تقسیم­بندی­های جدیدی در چهار برش تاریخی در مقاطع 1367-1360، 1372-1367، 1376-1372 و 1376 بنا بر تقسیم­بندی هدی صابر ، تقسیم­بندی­های جدید ایجاد گردید.البته جدا از جناح چپ و راست که تا کنون به آن تصریح کردیم، جناحی نیز به نام جناح “میانه” هست که در هیچ­یک از این تقسیم­بندی­ها نمی­گنجد. این جناح که “مصلحت­اندیش” و “اقدام­گرا” نیز نامیده می­گردد، با افول تدریجی جناح تندروی انقلابی در اواسط دهه­ی اول سال 60 شکل گرفت.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • اهداف جزئی:
  • شناخت عناصر خبری به کار رفته شده در پنج شبکه خبری و پنج بازه زمانی ذکر گردیده
  • مقایسه اخبار شبکه های مختلف سیما در اندازه پوشش دهی اخبار انتخابات
  • وجود یا عدم وجود تفاوت معنادار در اخبار انتخابات مجلس سال 90 در شبکه های مورد مطالعه و در دوره زمانی مورد مطالعه
  • شناخت ارزش­های خبری غالب در اخبار پخش شده
  • شناخت منابع خبری بهره گیری شده در اخبار تحت مطالعه
  • شناخت اندازه مصاحبه، خبر و گزارش پخش شده در اخبار شبکه های 1، 2، 3، تهران و شبکه خبربه ترتیب در ساعات پخش 19، 20:30، 22، 23 و 13
  • شناخت اندازه اخبار پوششی معطوف به شهرستان ها و فعالیت های انتخاباتی در شهرستان ها
  • شناخت بی طرفی پوشش اخبار در خصوص جبهه­ها و احزاب
  • شناخت متنوع­تر بودن یا نبودن اخبار واحد مرکزی خبر نسبت به باشگاه خبرنگاران جوان